Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Państwowa Szkoła Muzyczna I Stopnia

O szkole

Muzyka wśród innych sztuk pięknych jest tą właśnie siłą, której przeznaczeniem jest budzić i kształtować drzemiące w każdej, najpierwotniejszej nawet duszy ludzkiej tęsknoty i dążenia do życia na wyższym poziomie świadomości...”

Karol Szymanowski

W okresie od 1 września 1990 r. do 31 sierpnia 1993 roku funkcjonowała w Międzyrzeczu Filia Gorzowskiej Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia Nr 2. Filię powołał ówczesny dyrektor tejże placówki p. Grzegorz Kowalec. Stała się ona bazą do przemianowania w samodzielną szkołę. W wyniku intensywnych starań doprowadzono do powołania Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Międzyrzeczu. Szkoła powstała na podstawie Zarządzenia Nr 43 Ministra Kultury i Sztuki z dnia 19 listopada 1993 r.

Jest to placówka, która umożliwia dzieciom i młodzieży zdobywanie wiedzy muzycznej, nabywanie umiejętności gry na różnych instrumentach. Uczniowie mogą uczyć się gry na fortepianie, skrzypcach, gitarze, akordeonie, klarnecie, saksofonie, flecie poprzecznym i wiolonczeli. Szkoła umożliwia rozwijanie indywidualnych zainteresowań, kształtuje osobowość dzieci poprzez obcowanie ze sztuką, co wpływa na ich ogólną wrażliwość, inteligencję i piękniejsze spostrzeganie świata.

Do tej pory Szkołę ukończyło 291 absolwentów. Wielu z nich obrało dalszą drogę kształcenia artystycznego w średnich i wyższych szkołach muzycznych. To właśnie ta szkoła przyczynia się do wzbudzania wielkiej miłości do muzyki i daje dobre początki umożliwiające dalsze kształcenie naszych absolwentów.

Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w Międzyrzeczu stworzono od podstaw w każdym zakresie. W ciągu 20 lat nastąpił znaczący rozwój szkoły przyczyniający się do poprawy warunków nauki i pracy. Ilość uczniów wzrosła z 51 do 136. Kadra pedagogiczna w początkowym okresie liczyła 5 osób, a w chwili obecnej 16.

Szkoła intensywnie współpracuje ze środowiskiem przyczyniając się do wzbogacenia życia kulturalnego mieszkańców Międzyrzecza i okolic. W kształceniu i wychowaniu dzieci i młodzieży przykładamy dużą wagę do muzykowania zespołowego, które spełnia ważną rolę wychowawczą, prowadząc chóry, orkiestrę szkolną i zespoły kameralne biorące udział w różnych imprezach i uroczystościach.

Nasi uczniowie biorą udział w różnych konkursach muzycznych, co daje możliwość sprawdzenia umiejętności i zaprezentowania swojego warsztatu na regionalnych, ogólnopolskich, a nawet międzynarodowych imprezach.

KADRA PEDAGOGICZNA

Małgorzata Telega-Nowakowska – dyrektor szkoły, nauczyciel fortepianu;

Tadeusz Nowak – nauczyciel fortepianu, akompaniator;

Ludmiła Ulianicz – nauczyciel fortepianu, akompaniator;

Ekaterina Matokh – akompaniator;

Agnieszka Wenda - nauczyciel skrzypiec;

Marta Walczak – nauczyciel skrzypiec;

Daria Puciata – nauczyciel fletu poprzecznego;

Beata Tecław – nauczyciel fletu poprzecznego;

Czesław Nowakowski – nauczyciel klarnetu i saksofonu;

Alina Plebanek – nauczyciel akordeonu;

Zdzisław Musiał – nauczyciel gitary;

Bartłomiej Górsk– nauczyciel gitary;

Katarzyna Winkiewicz – nauczyciel wiolonczeli i przedmiotów ogólnomuzycznych;

Iwona Skwarna – nauczyciel przedmiotów ogólnomuzycznych;

Wojcziech Witkowski – nauczyciel przedmiotów ogólnomuzycznych.

PRACOWNICY ADMINISTRACJI I OBSŁUGI

Anna Makarewicz – główny księgowy, kadry;
Beata Maciejewska – sekretarz szkoły;
Lila Jakubowska – pracownik obsługi;
Wojciech Trochimczuk – woźny, konserwator;
Tadeusz Wawrzyński – stroiciel; korektor pianin i fortepianów.

Sb
Nd