„Muzyka wśród innych sztuk pięknych jest tą właśnie siłą, której przeznaczeniem jest budzić i kształtować drzemiące w każdej, najpierwotniejszej nawet duszy ludzkiej tęsknoty i dążenia do życia na wyższym poziomie świadomości...”
Karol Szymanowski
W okresie od 1 września 1990 r. do 31 sierpnia 1993 roku funkcjonowała w Międzyrzeczu Filia Gorzowskiej Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia Nr 2. Filię powołał ówczesny dyrektor tejże placówki p. Grzegorz Kowalec. Stała się ona bazą do przemianowania w samodzielną szkołę. W wyniku intensywnych starań doprowadzono do powołania Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Międzyrzeczu. Szkoła powstała na podstawie Zarządzenia Nr 43 Ministra Kultury i Sztuki z dnia 19 listopada 1993 r.
Jest to placówka, która umożliwia dzieciom i młodzieży zdobywanie wiedzy muzycznej, nabywanie umiejętności gry na różnych instrumentach. Uczniowie mogą uczyć się gry na fortepianie, skrzypcach, gitarze, akordeonie, klarnecie, saksofonie, flecie poprzecznym i wiolonczeli. Szkoła umożliwia rozwijanie indywidualnych zainteresowań, kształtuje osobowość dzieci poprzez obcowanie ze sztuką, co wpływa na ich ogólną wrażliwość, inteligencję i piękniejsze spostrzeganie świata.
Do tej pory Szkołę ukończyło 291 absolwentów. Wielu z nich obrało dalszą drogę kształcenia artystycznego w średnich i wyższych szkołach muzycznych. To właśnie ta szkoła przyczynia się do wzbudzania wielkiej miłości do muzyki i daje dobre początki umożliwiające dalsze kształcenie naszych absolwentów.
Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w Międzyrzeczu stworzono od podstaw w każdym zakresie. W ciągu 20 lat nastąpił znaczący rozwój szkoły przyczyniający się do poprawy warunków nauki i pracy. Ilość uczniów wzrosła z 51 do 136. Kadra pedagogiczna w początkowym okresie liczyła 5 osób, a w chwili obecnej 16.
Szkoła intensywnie współpracuje ze środowiskiem przyczyniając się do wzbogacenia życia kulturalnego mieszkańców Międzyrzecza i okolic. W kształceniu i wychowaniu dzieci i młodzieży przykładamy dużą wagę do muzykowania zespołowego, które spełnia ważną rolę wychowawczą, prowadząc chóry, orkiestrę szkolną i zespoły kameralne biorące udział w różnych imprezach i uroczystościach.
Nasi uczniowie biorą udział w różnych konkursach muzycznych, co daje możliwość sprawdzenia umiejętności i zaprezentowania swojego warsztatu na regionalnych, ogólnopolskich, a nawet międzynarodowych imprezach.
KADRA PEDAGOGICZNA
Małgorzata Telega-Nowakowska – dyrektor szkoły, nauczyciel fortepianu;
Tadeusz Nowak – nauczyciel fortepianu, akompaniator;
Ludmiła Ulianicz – nauczyciel fortepianu, akompaniator;
Ekaterina Matokh – akompaniator;
Agnieszka Wenda - nauczyciel skrzypiec;
Marta Walczak – nauczyciel skrzypiec;
Daria Puciata – nauczyciel fletu poprzecznego;
Beata Tecław – nauczyciel fletu poprzecznego;
Czesław Nowakowski – nauczyciel klarnetu i saksofonu;
Alina Plebanek – nauczyciel akordeonu;
Zdzisław Musiał – nauczyciel gitary;
Bartłomiej Górski – nauczyciel gitary;
Katarzyna Winkiewicz – nauczyciel wiolonczeli i przedmiotów ogólnomuzycznych;
Iwona Skwarna – nauczyciel przedmiotów ogólnomuzycznych;
Wojcziech Witkowski – nauczyciel przedmiotów ogólnomuzycznych.
PRACOWNICY ADMINISTRACJI I OBSŁUGI
Anna Makarewicz – główny księgowy, kadry;
Beata Maciejewska – sekretarz szkoły;
Lila Jakubowska – pracownik obsługi;
Wojciech Trochimczuk – woźny, konserwator;
Tadeusz Wawrzyński – stroiciel; korektor pianin i fortepianów.